BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

Yayınlanma Tarihi : 5 Aralık 2017

Bu gün Ulusal Basın’da yer alan Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği’nin 16 sporcusundan 11 tanesinin Macaristan’a iltica talebinde bulunarak ülkeye geri dönmediğine ilişkin haberden dolayı büyük üzüntü yaşamaktayız. Kültürümüzün bu işlere alet edilmesi son derece yanlıştır.

Geleneklerimiz iyi insan olma öğretisi üzerine olmasına karşın bu geleneği suça alet eden zihniyetlerin cezasının bir an evvel verilmesi en büyük dileğimizdir. Bu minvalde yurt dışına çıkan 16 sporcu ve kulüp yöneticileri ile suç ortakları hakkında Ankara Cumhuriyet Baş Savcılığı’na “SUÇ İŞLEMEK İÇİN TEŞEKKÜL OLUŞTURMAK VE YURT DIŞINA ADAM KAÇIRMAK” haksız fiilinden dolayı suç duyurusunda bulunulmuştur. Konu ile ilgili tüm bilgi ve belgeler Adli Merciler ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile paylaşılmaktadır.

Yargıya intikal etmiş bir husus hakkında daha fazla açıklama yapmak yargının işleyişine müdahale niteliği arz edeceğinden açıklamamızı sadece bu çerçevede halkımızın takdirlerine sunuyoruz.

Olay ile alakası olmayan kulüplerin halk oyunları ekiplerinin fotoğraflarının haber ile birlikte paylaşılması konu ile alakası olmayan kulüpleri zan altında bırakmaktadır. Basın kuruluşlarının haberi yayımlarken daha hassas davranmasını özellikle rica ediyoruz.

 

TÜRKİYE HALK OYUNLARI FEDERASYONU

 

 

Popups Powered By : XYZScripts.com