Kamuoyuna ve Camiamıza Duyuru

Kamuoyuna ve Camiamıza Duyuru

Yayınlanma Tarihi : 24 Ağustos 2017

Son zamanlarda federasyonumuza gelen maillerden ve sosyal paylaşım sitelerinde, Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde açılan halk oyunları kurslarının Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yasaklandığı şeklinde iddiaların ileri sürüldüğü belirtilmektedir.
Esasen Halk Oyunları kurslarının yasaklandığı şeklinde bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü yayınladığı genelgesinde, özetle; Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde açılan halk oyunları kurslarının kayıtları ile kurs bitirme belgesi alan kursiyerler arasında farklılıklar olması nedeniyle, Halk Oyunları kurs programlarının yeniden incelenmesi, ihtiyaç olması halinde yeniden güncellenmesi amacıyla Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde açılması düşünülen halk oyunları kursları açılmasının ikinci bir emre kadar durdurulduğu belirtilmiştir.

Söz konusu genelge içeriğinden de anlaşılacağı üzere sadece Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde açılan kurslarla ilgili incelemeler sonrası yeniden kursların açılacağı net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Federasyon yönetimimiz ile Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile yapılan görüşmelerden Halk Eğitim merkezleri bünyesinde açılacak halk oyunları kurslarının yapılacak inceleme ve düzenlemeler sonrasında yeniden açılacağı, bu tür düzenlemelerin ve kısa süreli durdurmaların zaman zaman diğer alanlarda da yapıldığı, Bakanlığın kendi iç işleyişi ile ilgili olduğu, federasyon faaliyetlerini hiçbir şekilde kapsamadığı dile getirilmiştir.

Sonuç olarak; Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün kendi iç işleyişi ile ilgili yaptığı çalışmaların sonucunun beklenmesi yerinde bir davranış olacaktır.

Bu açıklamalar ışığında; kamuoyunu yanlış bilgiler sonucu yanıltılmasının Halk Oyunlarına ve camiamıza zarar vereceği hususlarının göz önüne alınarak daha duyarlı davranılması amacıyla camiamızın bilgilendirilmesi gerekmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu

Popups Powered By : XYZScripts.com