kocaelibolge_40

Kocaeli Bölge Yarışması Yapıldı

Yayınlanma Tarihi : 30 Mart 2016

Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Düzce, Eskişehir ve Karabük illerinden 20 takımın katıldığı Halk oyunları bölge yarışması Kocaeli’de yapıldı.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu(THOF) faaliyet programında yer alan dernekler arası halk oyunları yarışmalarının “Halk Oyunları Sevgi ve Barışın Mayasıdır” sloganıyla bu yıl ki yarışmalarını gerçekleştirecek olan Kocaeli’deki ayağı gerçekleşti. Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe; Kocaeli’nin yanı sıra Sakarya, Zonguldak, Düzce, Eskişehir ve Karabük illerinden 20 takım katıldı. Zengin ve köklü değerlere sahip Türk Halk Oyunlarının yayılıp yaşatılması, sağlıklı şekilde gelecek nesillere aktarılması için yapılan gösteriler vatandaşlar tarafından ücretsiz izlendi.

Plaket verildi

Yarışmaya; THOF Yönetim Kurulu Üyesi Tugay Ertunç, THOF Marmara Bölge Sorumlusu Ali Kılıç, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, Kent Konseyi Genel Sekreteri ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Gültekin Görüm, eski Merkez Hakem Kurulu Üyesi Cemal Özturgut, Kocaeli THOF İl Temsilcisi Murat İskenderoğlu, THOF Başkan Danışmanı Erol Öztürk katıldı. Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Tugay Ertunç konuşma yaptı. Ertunç, yaptığı kısa konuşmada yarışmacıların ailelerine onları halk oyunlarına teşvik ettikleri için teşekkür ederek “ Birinci ve ya ikinci olmanız önemli değil. Yeter ki ayaklarınız yere bassın. Sizler bu ülkenin geleceğisiniz” dedi. Konuşmanın ardından Türkiye Halk Oyunları Marmara Bölge Sorumlusu Ali Kılıç’a teşekkür plaketi verildi.

Üç kategori

Yarışmada küçükler, gençler ve büyükler olmak üzere üç kategoride yarışıldı. Geleneksel Düzenlemedi Dal ve Geleneksel Düzenlemesiz Dal olmak üzere ikiye ayrıldı. Küçükler sıralaması; Geleneksel Düzenlemeli Dal minikler kategorisinde Kocaeli Gölcük Belediyesi Spor Kulübü, yıldızlar kategorisinde ise Kocaeli Kartepe Belediyesi Spor Kulübü yer aldı. Geleneksel Düzenlemesiz Dal minikler kategorisinde Sakarya Gelişim Spor Kulübü ve Kocaeli Folklor Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü yer aldı. Yıldızlar kategorisinde ise Zonguldak Erdemir Musiki ve Folklor Gençlik ve Spor Kulübü’yle Kocaeli Armelit Gençlik ve Spor Kulübü yer aldı.

Kocaeli ödülleri topladı

Yarışmacılar jüri karşısında hünerlerini sergiledi. Geleneksel Düzenlemeli Dal minikler kategorisinde Gölcük Belediyesi Spor Kulübü Manisa yöresi oyunlarıyla 1’inci oldu. Yıldızlar kategorisinde ise Kartepe Belediyesi Spor Kulübü Artvin yöresi oyunlarıyla 1’inciliği göğüsledi. Geleneksel Düzenlemesiz Dal minikler kategorisinde 1’inci olan kulüp, Muş yöresine ait oyunlarıyla Kocaeli Folklor Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü oldu. Yıldızlar kategorisindeyse Trabzon yöresi oyunlarıyla Armelit Folklor Gençlik ve Spor Kulübü 1’inci oldu. Yarışmacılar ödüllerini Erol Öztürk, Ali Kılıç, Cemal Özturgut, Gültekin Görüm ve Murat İskenderoğlu’ndan aldı.

Gençler kategorisi

Gençler kategorisinde Gençler Düzenlemesiz Dal’da Kocaeli Kent Konseyi Gençlik ve Spor Kulübü ve Zonguldak Mehmet Çelikeller Spor Kulübü yarıştı. Düzenlemeli dalda ise Batı Karadeniz Gençlik ve Spor Kulübü’yle Eskişehir Dans ve Halk Oyunları Kulübü yarıştı. Geleneksel Düzenlemesiz Dal’da Zonguldak Mehmet Çelikeller Spor Kulübü Zonguldak yöresi oyunuyla 1’inci oldu. Gençler Düzenlemeli Dal da ise Batı Karadeniz Gençlik ve Spor Kulübü Artvin yöresi oyunuyla 1’incilik kupasını kaldırdı.

Büyükler kategorisinde Büyük çekişme

Büyükler Düzenlemesiz Dal’da Zonguldak Halay Gençlik Spor Kulübü Derneği, Muğla Adadans Gençlik ve Spor Kulübü, Karabük Üniversitesi Spor Kulübü, Körfez Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Son Dans Gençlik ve Spor Kulübü, Gölyakaspor Kulübü yarıştı. Yarışma sonucunda Karabük Üniversitesi Spor Kulübü birinci olurken Büyükler Düzenlemeli Dal’da ise Düzce Gençlik ve Spor Kulübü, Eskişehir Dans ve Halk Oyunları, Kocaeli Akademi Halk Dansları Topluluğu, Karabük Üniversitesi Spor Kulübü arasından Kocaeli Akademi Halk Dansları Topluluğu 1’inci oldu.

Popups Powered By : XYZScripts.com