sanliurfabolge_76

Şanlıurfa Bölge Yarışmaları sonuçlandı

Yayınlanma Tarihi : 5 Nisan 2016

THOF 2016 faaliyet programında bulunan kulüpler Şanlıurfa bölge yarışması 03-Nisan-2016 tarihinde Şanlıurfa GAP Arenada yapıldı. Haliliye Belediyesinin, ev sahipliği yaptığı Yarışmanın açılışında konuşan Başkan Fevzi Demirkol, “Haliliye Belediyesi olarak Halk Oyunları Bölge Yarışmasında ev sahibi olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Yarışmaya AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Haliliye belediye başkanı Fevzi Demirkol ve eşi Adile Demirkol, AK Parti Haliliye İlçe Başkanı Mehmet Canpolat, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Yıldız, Haliliye Belediye Meclis üyeleri ile vatandaşların katıldığı bölge yarışmalarında, 7 ilden 31 takım yarıştı. Halk Oyunları Sevgi ve Barışın Mayasıdır” sloganıyla bu yıl ki yarışmalarını gerçekleştirecek olan Türkiye Halk Oyunları Federasyonu. Zengin ve köklü değerlere sahip Türk Halk Oyunlarımızın yayılıp yaşatılması, sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere aktarılması için yapılan bu faaliyette, Geleneksel Düzenlemeli ve Geleneksel Düzenlemesiz dallarındaki yarışma, minikler, yıldızlar, gençler ve büyükler kategorilerinde gerçekleşti. Yarışmanın açılışında konuşan Başkan Fevzi Demirkol, halk oyunlarının öneminden bahsetti. Bölgenin tanıtımı ve geleneklerin yaşatılması adına bu yarışmanın Haliliye Belediyesi ev sahipliğinde düzenlendiğini anlatan Başkan Demirkol, halk oyunlarının basit bir yarışma olmadığını söyledi. Başkan Demirkol, şunları kaydetti:

“Haliliye Belediyesi olarak Halk Oyunları Bölge Yarışmasında ev sahibi olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu basit bir yarışma değil. Gençlerin kendi kendine enerji sarf edeceği, boş zamanlarını geçireceği bir yarışma değil. Folklor halk bilimi demektir. Milli kimliğimizin oluşmasında ve bölgesel, iller, fertler manasında kardeşliğimizin sembolüdür. Halk oyunları hobi değil, bir sanattır, estetiktir, spordur, kişisel gelişime, bedensel gelişime katkıda bulunur. Bölgelerine göre ama her bölgede, her oyunda var olan el ele tutuşma kardeşliğimizi, birleşmemizi, bütün zorlukları birlikte aşmamızı, külfete katlanmamızı simgeler. Bunu gelecek nesillere aktarmanın bir yönetici olarak mesuliyetinin bilincindeyim.”

Milletvekili Cevheri ise halk oyunlarının bölgenin kültürünü simgelediğini ve böyle bir yarışmanın düzenlenmesinde emeği olan Türkiye Halk Oyunları Federasyonu ile Haliliye Belediyesine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından başlayan yarışmalarda, ekipler sahneye çıkarak performanslarını sergiledi. Vatandaşların büyük beğenisini toplayan yarışmalarda Geleneksel Düzenlemesiz Dalda Minikler Kategorisinde Adıyaman Belediyesi birinci, Diyarbakır Gençlik Merkezi ikinci, Bingöl Mühad ise üçüncü oldu. Yıldızlar Kategorisinde Diyarbakır Gençlik Merkezi birinci, Adıyaman TOKİ Akşemsettin ikinci, Mardin Gökkuşağı ise üçüncü oldu. Gençler geleneksel yarışmasında Malatya kurhan birinci olurken Diyarbakır halay ikinci, Adıyaman halk eğitim üçüncü oldu. Büyükler geleneksel sahne düzenlemesiz dalda Diyarbakır Yenişehir halk eğitim birinci olurken Adıyaman halk eğitim ikinci Elazığ halk eğitim üçüncü oldu. Gençler geleneksel düzenlemeli dalda Adıyaman tic.mes.lisesi olurken Bingöl özel idare ikinci oldu. Büyükler düzenlemeli dalda Diyarbakır Yenişehir halk eğitim birinci olurken Elâzığ halk eğitim ikinci Adıyaman halk eğitim üçüncü oldu. Dereceye giren ekiplere protokol üyeleri ödüllerini verdi

Yarışmaya Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Malatya, Mardin, Şanlıurfa ve Elazığ illerinden takımlar katıldı.

Popups Powered By : XYZScripts.com