tekirdag_69

Yıldızlar Türkiye Finalleri Tekirdağ’da Gerçekleşti

Yayınlanma Tarihi : 19 Eylül 2016

THOF Başkanı Ozanoğlu;

“Biz Türkiye’nin renkleriyiz, biz birlikte Türkiye’yiz.”

Türkiye Halk Oyunları Federasyonunun “Halk Oyunları Sevgi ve Barışın Mayasıdır” sloganıyla gerçekleştirdiği Yıldızlar Türkiye Şampiyonası, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla 3-4 Eylül tarihleri arasında Tekirdağ ilinde yapıldı. Amfi Tiyatroda gerçekleşen ve vatandaşların büyük ilgi gösterdiği yarışmaya 21 il’den 25 kulüp katıldı.

THOF Başkanı Ozanoğlu Tekirdağ Protokolünü ziyaret etti.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu beraberinde THOF Marmara Bölge Sorumlusu Ali Kılıç, THOF Tekirdağ İl Temsilcisi Sabri Çınar, Tekirdağ büyük Şehir Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ahmet Poyraz ve THOF Basın Yayın Kurulu Başkanı Mithat Kalaycıoğlu ile birlikte sırasıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ahmet Poyraz’ı, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ı, Tekirdağ Milli Eğitim Müdürü Halis İşler’i, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan’ı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ı ziyaret ettiler. THOF Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan’a, federasyonun faaliyetleri hakkında bilgiler verirken, Vali Mehmet Ceylan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek THOF Başkanı Ozanoğlu’na ve beraberindeki yetkililere başarı dileğinde bulundu. Ziyaret sonunda THOF Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu Halk Oyunlarına verdikleri destekten dolayı Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan’a ve diğer ziyaret ettiği yetkililere plaket takdim etti.

Kortej renkli görüntülere sahne oldu

Tekirdağ Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi önünde başlayan kortej yürüyüşüne Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, THOF Başkan Yardımcısı Remzi Kaya, THOF Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Pehlivan, S.Tugay Ertunç, Ayhan Yıldız, Suat Aksu, İkram Kızılca, Cenk Saruhan, Melih Taşer, Abdullah Malkoçoğlu, THOF Genel Sekreteri Mehmet Celil Özdoğan,  THOF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ali Özçelik, Giysi Kurulu Başkanı Özcan Urtekin, Eğitim Kurulu Başkanı Hakan Evciman, THOF Başkan Baş Danışmanı Nazan Karagözoğlu,  THOF Marmara Bölge Koordinatörü Ali Kılıç ve 21 il’den 25 yarışmacı kulüp Valilik önüne kadar yürüdüler. Açılış töreninde konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Folklorik zenginliği çok fazla olan Tekirdağ’da, bu yarışmanın yapılması çok yerinde bir karar olmuştur. Bundan sonra da Folklör’e her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Yarışmanın hayırlı olmasını diliyorum “dedi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’nda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya ve Türkiye Halk Oyunları Federasyon Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu birer konuşma yaptı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, “Halk oyunları bizim milli kültürümüzün en önemli öğelerinden birisidir. Özellikle popüler kültür karşısında ayakta kalması, ulusal birlik ve bütünlüğümüzün bir parçası olarak yaşatılmasını Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak çok önemsiyoruz. Ancak teknolojik ilerlemeler ve eğitimde yaşanan yoğunluk nedeniyle çocuklarımızın bu tip faaliyetlere zaman ayırması oldukça zor hale gelmiştir. Buraya yarışmak için gelen gençlerimiz fedakarlık yaparak okullarını ihmal etmeden bu önemli etkinliğin bir parçası oldular. Ülkemizde 81 ilde başlayan bu adım, bugün ve yarın burada gerçekleşecek olan finallerle tamamlanacak. Türkiye’nin dört bir köşesinden farklı kültürleri aynı manevi duygular altında hep birlikte izleyeceğiz. Başta bu organizasyonda ortaklaşa çalıştığımız Türkiye Halk Oyunları Federasyonuna, katkı sağlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediye personellerine, hakemlerimize, ülkemizin değişik yörelerinden gelen çocuklarımıza, ailelerine ve ilgi gösterip bu akşam gelerek katkıda bulunan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkiye Halk Oyunları Federasyon Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu ise Türkiye’nin aydınlık yüzlerinin Tekirdağ’da bir araya geldiğini söyleyerek, ” Türkiye Halk Oyunları Federasyonunun 2016 faaliyet programının sonuna yaklaştık. Bu programın içerisinde Yıldızlar Türkiye Şampiyonamızda bugün ve yarın çeşitli illerinden gelen gençlerimizle Türkiye’nin aydınlık yüzü Tekirdağ’da bir araya geldi. Burada bir araya gelmemize katkı sağlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediyemize, başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak olmak üzere tüm personele halk oyunları ailem adına sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bizim şöyle bir sloganımız var; ‘ Biz Türkiye’nin gençleriyiz, biz Türkiye’nin renkleriyiz, biz birlikte Türkiye’yiz.’ Biz hep birlikte 780 bin kilometrelik bu topraklar üzerinde 80 milyonluk nüfusumuzla dünyanın en zengin kültürüne sahip çıkmaya devam edeceğiz. Yarışmacı kulüplerimize başarılar diliyorum” dedi.

Yıldızlar Geleneksel (Düzenlemeli) dalda Adana Seyhan Belediye Spor Kulübü, Amasya Ziyaret Belediyesi Eğt. Spor Kulübü, Yenimahalle Belediyesi Tubil G. Spor Kulübü, Artvin Tütüncüler G. Spor Kulübü, Kuşadası Elifname Spor Kulübü, Iğdır H.E.M G. Spor Kulübü, Kastamonu Belediyesi Spor Kulübü, Kocaeli Kartepe Belediyesi Spor Kulübü, Ortakent Yahşi Spor Kulübü, Tekirdağ Çorlu H.E.M G. Spor Kulübü ve Van Tuşba Belediyesi Spor Kulüpleri yarıştı. Yapılan değerlendirme sonunda Artvin Tütüncüler G. Spor Kulübü birinciliği elde ederken, Muğla-Bodrum Ortakent Yahşi Gençlik Spor Kulübü ikinci, Ankara Yenimahalle Belediyesi Tubil Gençlik Spor Kulübü’de üçüncülüğü elde etti. Yarışma sonunda yarışmaya katılan tüm kulüpler “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” pankartı açarak, tüm Dünya’ya barış mesajı vermesi amfi tiyatroyu dolduran halk tarafından ayakta alkışlandılar.

2’nci gün gerçekleşen Yıldızlar Türkiye Şampiyonasının Geleneksel Düzenlemesiz dal kategorisinde ise Tekirdağ,  Artvin,  Ankara, Adıyaman, Gaziantep,  Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Denizli ve İzmir illerinden 10 kulüp yarıştı. Yarışmayı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın yanısıra Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, CHP İl Başkanı Recep Ökten, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri ve vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Diyarbakır Gençlik Merkezi Spor Kulübü birinciliği kazanırken, ikinciliği Erzurum Palandöken Spor Kulübü, üçüncülüğü de Tekirdağ Halk Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü elde etti. Dereceye giren kulüplere madalya ve kupaları Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, THOF Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, THOF Başkan Yardımcısı Remzi Kaya, THOF Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Pehlivan, S.Tugay Ertunç, Ayhan Yıldız, Suat Aksu, İkram Kızılca, Cenk Saruhan, Melih Taşer, Abdullah Malkoçoğlu, THOF Genel Sekreteri Mehmet Celil Özdoğan,  THOF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ali Özçelik, Giysi Kurulu Başkanı Özcan Urtekin, Eğitim Kurulu Başkanı Hakan Evciman, THOF Başkan Baş Danışmanı Nazan Karagözoğlu,  THOF Marmara Bölge Koordinatörü Ali Kılıç tarafından takdim edildi.

Popups Powered By : XYZScripts.com