ANTRENÖR ADAYLARI VE ANTRENÖRLERİMİZİN DİKKATİNE

ANTRENÖR ADAYLARI VE ANTRENÖRLERİMİZİN DİKKATİNE

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ nın 14.12.2019 tarih ve 30978 sayılı Antrenör Eğitimi Yönetmeliğine istinaden; Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ nce antrenör eğitimi kursları yeniden düzenlenmiştir.

Tüm kademeler itibariyle (1-2-3-4 ve 5. Kademe) Antrenör Kursları Temel Eğitim ve Uygulama Eğitim olarak iki bölümde yapılacaktır. Temel Eğitim Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Uygulama Eğitimi ise Federasyonumuz tarafından yapılacaktır.

Antrenör adayları Temel Eğitime katılıp başarılı olduktan sonra, Uygulama Eğitimi için Federasyonumuza başvuru yapmaları gerekmektedir.

Temel Eğitim uzaktan eğitim modeli ile Anadolu Üniversitesi ile imzalanan protokol kapsamında Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yürütülecektir. Temel Eğitim ve Sınavı 90 gün olarak planlanmış olup 10 gün başvuru-2 ay 10 gün eğitim–10 gün sınav ve değerlendirme süreci olarak belirlenmiştir.  Antrenörlük mesleğine adım atmak isteyenlerin ve mevcut antrenör belgesinin kademesini yükseltmek isteyenlerden muafiyet hakkı bulunmayanların Temel Eğitim başvuruları 26 Ağustos-06 Eylül 2020 tarihleri arasında e-Devlet Kapısı-Gençlik ve Spor Bakanlığı-Spor Bilgi Sistemi- Temel Eğitim bölümünden gerçekleştirilecektir.  Temel Eğitimde başarılı olan adaylar ilgili federasyonca açılacak olan uygulama eğitimine katılacak olup uygulama eğitimi ve sınavında başarılı olmaları halinde antrenör belgelerini alabileceklerdir.

Adayların Spor Bilgi Sisteminden başvuru yaparken iletişim bilgilerinin (cep telefonu numarası ve e-mail adresi) kendilerine ait olması ve doğru olarak yazılması gerekmektedir.

Temel Eğitim programı 90 günlük periyodlar halinde açılacağı için antrenör adaylarının ve antrenörlerimizin başvuru süresi içinde mutlaka başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Temel Eğitim Sisteminde uzaktan eğitim modeli ile 5 farklı modülden (Spor ve Sağlık Bilimleri, Antrenman ve Hareket Bilimleri, Spor Yönetimi, Sporda Öğrenme ve Öğretme Sporda Psiko-Sosyal Alanlar) oluşan 5 kitap, 5 antrenörlük kademesi için toplam 24 kitap hazırlanmıştır. Temel Eğitime katılacak adaylar her kademe için aynı modüllerden farklı kitap setinden yararlanacaklardır. Temel Eğitimde uzmanlar tarafından hazırlanan kitapların yanı sıra yazılı, işitsel ve görsel olarak tüm e-öğrenme materyalleri adayların hizmetine sunulacaktır. Aşağıdaki linkten kursların başvuru süreci hakkında gerekli adımlara ulaşabilirsiniz.

Antrenör Eğitim Sistemi Hakkında Bilgilendirme

TÜRKİYE HALK OYUNLARI FEDERASYONU